Abdulhamithan Camii satıldı mı?

Abdulhamithan Camii satıldı mı?

Kahramanmaraş’ın sembolü haline gelen ve kentin dört bir yanından görülen ve halktan toplanan Abdulhamithan Camii’nin Diyanet tarafından Saçaklızade Vakfına devredildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Güncellemee: 29 Temmuz 2013 - 10:10

Kahramanmaraş’ta Abdulhamithan Camii’nin bir vakfa satıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşerken, vatandaşlar diyanet temsilcisi olan müftülüğün açıklık getirmesini bekliyor.

Kahramanmaraş merkezli olarak yayın yapan marasaktuel.com sitesine 27 Temmuz 2013 tarih ve saat 14.32 itibariyle konulan “Abdulhamithan Cami kimin malı?” başlıklı yazı, Kahramanmaraş’ta adeta ezber bozdurdu. Editör imzası ile yayımlanan yazıda “Kahramanmaraş halkının, büyük sultan Abdulhamit Han’ın  tarihi vasiyetine uygun olarak,  yirmi-otuz yıl çalışarak,kuruş kuruş, her Cuma camilerden para toplayarak,veriyetli insanlarımızın da gönüllü katkılarıyla bin bir emekle meydana getirdikleri Abdulhamit Han Cami satıldı mı?” sorusu soruluyor. Yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

 

ABDULHAMİTHAN CAMİ KİMİN MALI

Abdulhamithan Cami, Ankara’da Hacı Bayramveli  Cami’nin Kocatepe ya da Atatürk’ün naşının kaldırıldığı Maltepe Camine nispet kabul edildiği gibi ,Cumhuriyetin kızıl sultan yaftalamasına inat,siyasi karşıt bir duruşu ifade eden,sembolize eden bir camidir.

Tarihte,Ayasofya’ya inat Sultanahmet Camini yaptığımız gibi Osmanlıyı inkar eden, reddi miras eden,Hasan Hüseyin Ceylan’ın dediği gibi “Osmanlının mezardakilerini de çıkarıp yurt dışına atalım” diyen yeni rejimin fanatik taraftarlarına karşı da bir duruş göstermek için, dini davranışlar gösterilmiştir.

Örneğin Osmanlıyı savunan mütedeyyin insanların cenazeleri Fatih Camiinde kılınır, Sultanahmet mezarlığına defnedilir. Seküler Cumhuriyetcilerin cenazleri ise Kocatepe ya da Maltepe Caminden kaldırılır, Cebeci Asri mezarlığına ya da Zincirlikuyu mezarlığına defnedilir. Rekabetin böylesi ,başka hangi ülkede vardır aceba? Abdulhamit Camiini, üzerinden malum bir siyasi çevre sürekli bonus topladı. Bitmemiş cami ki hala tam olarak bitmiş değil, şahit olduğum kadarıyla her seçim öncesi yeniden açılışı yapıldı, mükerrer işlem gördü… En son açılış için Kabe İmamı, bilmem kim gelecek dendi, o da fos çıktı.

Bunlar derin devlet mevzularıdır, kozmik oda arşivleridir, geçelim esas mevzuya… nevzuhur işlere, baba annemin ifadesiyle alevtsiz, meymenetsiz, nüsüfet işlere… ellik gavuru yapmaz diye söylenen  yanlışlıklara…

Dini bütün, insanı kamil, vicdanı kavi, yumruğu balyos gibi,nefesi alev topu,sözlerleri obüs güllesi gibi olan Kahramanmaraşlı hemşerilerimin dilinde şu iddia şayia oldu: Atalar bir şeyin şuyu vukuundan beter derler.Fitne adam öldürmekten kötü derler…

İddia nedir? Halkın parasıyla yapılan Abdulhamithan Cami, Saçaklı Vakfına geçirilmiş ya da işletmesi devredilmiş… Ne var bunda diyeceklerdir, bazı “saf” mı, “sap” mı olduğu anlaşılmayan adamalar…

Eğer iddia doğru ise; bunu halkımıza anlatmak imkânsız. Nedennn? Hemen soralım, cevabını resmen, samimi olarak duymak istediğimiz bazı soruları: 

Diyanet bu camiyi halka yaptırdı, sonra da bir vakfın mülkü mü yaptı? Millet ve devlete ait bir camiyi, Diyanet yaptığı gibi yaşatamıyor mu? Hal bu ki caminin etrafındaki ticari yerler camiyi yaşatmak için yeter ve artar bile… hem sonra bütün camileri, imamlarıyla birlikte özel vakıflara devredelim, yapımını, tamirini yapsınlar, masraflarını onlar ödesinler.

Neden başka cami değil de Abdulhamit Camii bu iş için seçiliyor? 

Neden başka bir vakıf değil de Saçaklızade Vakfı,bu işe teşne…?

Daha önce Özel mülkiyet olan Uncular Camiinde görev yapan orada da buna benzer işlerin döndüğü söylenen, sonraları  Abdulhamit Camiini şereflendiren muhterem bir hoca efendi ile bütün bunların bağlantısı  var mıdır?

Bu şahıs, Diyanetin mi yoksa Vakfın görevlisi mi? Görev yaptığı caminin maddi imkanlarını, vakfa mı kullandırmaktadır?

Sorgulayan bir toplum olmazsak soyulan toplum oluruz vesselam…

Maraş müftülüğü, cemaat, cemiyet, dernek  ve  bunların nüfuzlu şahı ricalinin, sopasının gölgesinde mi  kalmaktadır?

Müftülük, devletin gücünü kullanmaktan aciz kalarak, meydanı onlara mı bırakmak mecburiyetinde kalıyor yoksa?

Dini Ergenekon yapılanması mı var, Maraş’ta? Bazı siyaset aktörleri, artistler de bunları koruma altına mı almışlar? İyi bir araştırma konusudur gerçekten.

Vatandaş olarak ne istiyoruz? İyice hassaslaştığımız, şu mübarek Ramazanda Diyanet İşlerinden yetkili, bağımsız ruhlu, dürüst bir kişi bu olayın arka planını açıklamalıdır. Söz konusu vakıfla böyle herhangi bir işlem yapılmış mı, resmi bilgi ve belgelerle açıklamalıdır.

Kamuoyunun kafa karışıklığı giderilmeli, vicdanlar rahatlatılmalıdır. Yoksa; milletten toplanan yardımların, zekat ve sadakaların amacı dışında kullanılarak, bazı vakıfların özel ticari sermayesi yapılarak, ticaret yapmalarına fırsat verildiği, diyanetinde buna alet olduğu ortaya çıkar.

Vakıf adı altında ticaret yapıldığı, toplanan yardımların da bu ticarete sermaye yapıldığı, vakıf yardımlarının ise gözleri perdelemek, ağzı şekerlemek ve sünnet etmek için yapıldığı algısı doğar.Bu meymenetsiz ,alevetsiz işler, toplumda dini kisvesi ile temayüz etmiş insanları  cidden zor durumda bırakır.Vakıfları töhmet altında bırakır.Halkın dini duyguları sömürülmüş olur.Toplumda dini müesselere karşı güvensizlik doğar.

Şeffaf,dürüst yönetim,temiz toplum anlayışı,güçlü millet,devlet-i ebed müddet hedefimiz için iddiaları sorgulamaya devam edeceğiz…Yola devam.. bizi izlemeye devam…

Son bir not: Bakınız, olayın gerçekliğini araştırma yerine, yazıyı araştıracaklar,yapanlara değil yazanlara haddini bildirmek istiyecekler… “inneallaha meana…şeksiz şüphesiz Allah bizimle beraberdir.”

MÜFTÜLÜK VE VAKIFTAN CEVAP BEKLENİYOR

Bu arada Kahramanmaraş’ta göreve başladığı günden bu yana imam-hatip ve müezzin-kayyımlar ile personel arasındaki yer değişikliği uygulamaları ile sürekli tartışılan İl Müftüsü Muhammed Gevher’in bu konuyla ilgili ne söyleyeceği merakla beklenirken, adı geçen vakfın da konuyla ilgili bir açıklama yapması gerektiği ortaya çıkıyor. (HABER MERKEZİ)

Toplam 3 Yorum Yapılmıştır

Kadifeci Zade Efendi demiş ki; Abdülhamithan(11-09-2013-11:34:51)
http://www.marasbugun.com/haber-detay.php?hid=48565
Yayınlanmış zaten Kadifecizade efendi neyin kafasını yaşıyorsun.
Ayrıca yukarda da belirtildiği üzere iddialardan bahsediliyor.
Sen rahat ol kafanı da böyle şeylere takma.
Başbakanlık gereken araştırmayı yapacaktır.
kadifecizade demiş ki; (31-07-2013-11:12:58)
konuyla alakalı müftülüğün açıklamasını merak ediyorsunuz madem, yapılan açıklamayı yayınlasanıza..
Hasan Balbaba demiş ki; bu mudur habercilik, nerede araştırma, nerede kul hakkı(30-07-2013-15:45:05)
değerli site yöneticileri,Allah aşkına kime hizmet ediyorsunuz. marasaktuel.com sitesinin sahibi özcan bey ile görüştüm. kurumlardan tekzip gelirse yayınlayacağını ve özür dileyeceğini söyledi. bence bu haberi yayınlamaya devam ederken, kahramanmaraşta güzide bir kurumu nasıl yaraladığınızı anlayamazsınız. kahramanmaraşta 10.000 fakir aileden 4000 aileye saçaklızade vakfı ulaşıyor. bu haberler hayır sahibi insanları da yaralar. yapmayın Allah aşkına, bu haber kime hizmet eder, milletin arasına fitne sokmaktan başka. uncular camii eski imamı şu anda kazancı camiinin imamının kişisel husumetinden başka bir olay değil bu. lütfen araştırın öyle yayınlayın. yoksa kul hakkının altında, bu vebalin altında ezilirsiniz. bu vakıf beni fakir bir köy çocuğu iken sahip çıktı, elimden tuttu. iftira atanın alnını karışlarım. telefonumu da gizlemiyorum. 05054935120 benimle her şeyi konuşabilirsiniz. yerim belli yurdum belli. ancak yazık bu kurumlar kolay vücuda gelmiyor. kalın sağlıcakla. kul hakkı ve vebalin altında kalacaksınız.
Yorumunuz (Zorunlu)
Ad-Soyad: (Zorunlu) E-Posta Adresi: (Zorunlu) Başlık: (Opsiyonel)