Kentsel dönüşüme nereden başlanacak?

Kentsel dönüşüme nereden başlanacak?

Kentsel dönüşüm uygulanmaya başladığında vatandaşa üç teklif sunulacak, takas, satma ve aynı yerden konut alma.

Güncellemee: 2 Kasim 2011 - 03:26

 

Madem ki topun ağzında Maraş var o halde kentimizde depreme karşı neler yapılacak? Sorusunun cevabını kamuoyu merak ediyordu. Gazetemiz 1 Kasım 2011 tarihli sayısında manşetten ‘ Nihayet’ başlığıyla verdiği haberde bu soruların cevabını okuyucularına duyurdu. Haberde,  Araştırma, denetleme ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda deprem hazırlıkları ile yeni adımlar atıldığı, Kahramanmaraş’ın  depreme hazırlık konusunda yetersiz olduğu, ancak bu manada ciddi kararlar alındığı vurgulandı. Vali Kocatepe ise alınan kararlarla ilgili olarak ; “ Kahramanmaraş’ta bulunan yapıların depreme dayanıklılığının ölçülmesi, bu ölçümü yapacak olan ekiplerin oluşturulması, bu ekiplerin kullanacağı aletlerin belirlenmesi, kentsel dönüşüm yapılabilecek yerlerde kentsel dönüşüm uygulaması yapılması ve deprem konusunda eğitimin sağlanması.” Şeklinde özetleme yapmıştı.

FAY HATTI ÜZERİNDEKİ TÜRKOĞLU’NUN HALİ NE OLACAK  

Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeli Yrd. Doç. Dr. Alican Kop, Türkoğlu ilçesinde zeminin sağlam olmadığını, gerçekleşen herhangi bire deprem sonrasında zeminin su gibi hareket edeceğini ve yapıların ne kadar sağlam olursa olsun toprağa gömüleceğini ifade etmesi dikkatleri bir defa daha fay üzerinde bulunan Türkoğlu ilçesi ve merkez ilçeye çevirmişti.   

KENTSEL DÖNÜŞÜM MARAŞ’TA GERÇEKLEŞECEK Mİ?

Başbakanın çürük binalar ne pahasına olursa olsun yıkılacak! Açıklamasından sonra gözler deprem ile anılan illere çevrilirken, birinci derecede deprem bölgesi üzerinde bulunan Kahramanmaraş’ta kentsel dönüşümü gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği, ya da bunun yerine nasıl bir proje gerçekleştirileceği merak edilmeye başlandı. Dün ulusal basında deprem testine tabi tutulan evlerde acil yıkılması gereken çürük binalar için takas yöntemi uygulanacağı,  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yapacağı sağlam konutlarla satın alma ya da evin yerine yapılacak binadan konut alma olmak üzere üç teklifte bulunulacağını; takası seçenlerin konutları teslim edilinceye kadar oturdukları yerin kirası devlet tarafından ödeneceği haberi düşmüştü

ÖNCELİK DEPREM İLLERİNE VERİLECEK

Dönüşüm projesi ilk etapta, birinci derece deprem riski taşıyan illerde uygulanacak. Tabi ki bu iller arasında Kahramanmaraş’ta var. Çünkü topun ağzındaki ilin Maraş olduğunu deprem uzmanları bildiriyor(Allah göstermesin) Bu illerin arasında İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Bingöl, Van ve Diyarbakır’da var.
Bu illerdeki tüm konutlar, deprem testine tabi tutulacak. Deprem testi sonucunda, konutlar ‘acil yıkılması gerekir’,  ‘güçlendirilmesi gerekir’, ‘depreme dayanıklı durumda’ şeklinde üç gruba ayrılacak. Sağlam durumdaki binalar için herhangi bir işlem yapılmayacak. Güçlendirilmesi halinde depreme dayanıklı duruma gelecek binalar için ise belirli süre verilecek. Bu süre içinde binaların güçlendirilmesi istenecek. Acil yıkılması gereken binalar için ise yıkım kararı alınacak.

ÜÇ TEKLİF GELECEK.

Kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi düşünülen mahalleler arasında Tekke geliyor, Divanlı ve çevre mahalleleri var. Dulkadiroğlu Mahallesi ve Tabi ki Türkoğlu ilçemiz ve köyler bulunuyor. Önce binaların sağlamlığı tahlil edilecek. Acil olarak yıkılması yönünde rapor hazırlanan binalardaki konut sahiplerine devlet üç teklifte bulunacak. Bu tekliflerden ilkini, enkaz bedelinin ödenmesi oluşturacak. Örneğin, 100 lira değerindeki konut için primli 110 lira önerilecek. Vatandaş isterse, konutunu devlete satacak. Çürük binalardaki konut sahiplerine ikinci olarak takas teklifi sunulacak. Bu teklif çerçevesinde ise vatandaşlara TOKİ’nin yaptığı sağlam konutlar verilecek. Aradaki fark için ise vatandaşlara uzun vadeli ödeme imkanı sağlanacak. Üçüncü teklif ise konutun bulunduğu yerde yapılacak yeni konutlardan satın alma imkanı sunulacak.Bina yenileninceye kadar ev sahibi, bir başka yerde kirada oturacak. Binanın yapılması ile birlikte konut sahibi, eski adresindeki sağlam konuta tekrar taşınacak. Bu tür durumlarda konut sahipleri inşaat maliyetinin bir kısmını karşılayacak.

BÜTÇEDEN DESTEK GELECEK

Çeşitli platformlarda 250 milyardan 500 milyar dolara kadar bir harcamanın gerekeceği belirtilen deprem dönüşüm projesinin en önemli ayaklarından birisini de finansman ayağı oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen dönüşüm projesinin finansman ayağı ile ilgili de ekonomi bakanlıklarında çalışma yürütülüyor. Toplam 10 yıllık dönem için öngörülen dönüşüm projesinin maliyetinin bir kısmının bütçe kaynaklarından, bir kısmının yeni konutların yapılması ile birlikte ortaya çıkacak rant gelirlerinden ve bir kısmının da konut sahiplerinden karşılanması öngörülüyor. 

TOKİ KONUT SATACAK

TAKAS İMKANI:Yıkılması kararlaştırılan binadaki konut sahiplerine, önceklikle TOKİ’nin mevcut konutlarıyla takas yapma teklifi sunulacak. Yıkılacak konutunun rayiç bedeli ile seçilen TOKİ konutu arasında fark olursa, vatandaş bu farkı 20 yıla ulaşan vadelerle ödeyecek. Talep fazla olursa TOKİ yeni projeler üretecek.

SATMA İMKANI:Çürük binalardaki konut sahipleri, isterlerse konutlarını devlete satacaklar. Satış, konutun rayiç bedeli üzerine belli oranda prim eklenerek yapılacak. Vatandaş, parasını alıp, konuttaki haklarını devlete devredecek.

AYNI YERDEN KONUT ALMA İMKANI:İsteyen vatandaş, konutunun bulunduğu binadan yeniden konut alabilecek. Vatandaş, bina yeniden inşa edilinceye kadar, kirada oturacak. Kira bedelini devlet ödeyecek. Binanın tamamlanması ile birlikte, yeniden eski konutuna kavuşacak.

 

YÜZLERCE TELEFON ALDIK

Özellikle Dulkadiroğlu ve Tekke Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar dün gazetemize arayarak, kentsel dönüşüm gerçekleşirse nereden başlayacak? Sorusunu gazetemiz muhabirlerine yönetti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar’ın Doğu Anadolu Fay Zonu'nun  Karlıova, Bingöl, Elazığ üzerinden Kahramanmaraş'a doğru uzandığını, Türkoğlu civarında ise bir başka fay zonu ile birleşip oradan da daha güneye giden bir sistem olduğunu belirtmesini yorumlayan Dulkadiroğlu Mahallesi sakinleri, kentsel dönüşüm o zaman bizim mahallemizden başlayacak şeklinde değerlendirdiklerini söylediler.

Nereden başlayacak bilemiyoruz ama, Kahramanmaraşlı çalışmaların biran önce başlamasını, özellikle kamu binalarına(okullara) öncelik verilmesini belirttiler.

 

TÜRKOĞLU TEDİRGİN

KSÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alican Kop, Kahramanmaraş'ın 7'den büyük depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti. Bu açıklama Türkoğlu ilçesinde tedirginliğe neden oldu.

Doç. Dr. Kop, Valilik tarafından düzenlenen "Kahramanmaraş'ın Depremselliği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş bölgesi için Türkoğlu Gölbaşı fay hattının çok önemli olduğuna dikkati çekmiş.  Türkoğlu-Gölbaşı fay hattının, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın bir parçası olduğuna işaret ederek şöyle konuşmuştu; "Burada ikinci bir segment daha var, bu da Türkoğlu'ndan başlar güneye Hatay'a doğru ilerler. Türkoğlu segmentine baktığımız zaman 1820'li yıllarda 7'den büyük deprem olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla buradaki enerji birikimi o tarihten günümüze kadardır. Dolayısıyla bu segmentte 7'den büyük deprem yaratma riski şu an için düşüktür.  Ancak Türkoğlu Gölbaşı segmenti 1114 ve 1513 yılında 7'den büyük depremler yaratmış. Dolayısıyla bu hattın 400 yılda bir büyük deprem yarattığını görüyoruz. 500 yıldır fayın üzerinde hareket yok. Onun için burada deprem olursa 7'den büyük olacaktır. Kahramanmaraş için asıl risk budur. Onun için 7'den büyük depreme hazırlıklı olmak zorundayız. Bu fay mutlaka kırılacak." Demişti.

 

RİSKLİ FAY HATTI

Riskli fay hattı üzerinde çok parametreli çalışmalar yaptıklarını, burada istasyonların bulunduğunu dile getiren Kop, "Bu hattın suskunluğu Kahramanmaraş için çok büyük bir sorun. Kahramanmaraş'ın karşı karşıya olduğu deprem 7 ve üzeri olacaktır" dedi.

Kahramanmaraş'taki ikinci riskin de sıvılaşma denilen olay olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kop, şunları kaydetti:

"Özellikle Türkoğlu ve civarı için bu sorunla karşı karşıyayız. 'Taneli' diye tabir edilen zeminde yer altı su seviyesi yüksekse bu da ayrı bir risk oluşturuyor. Onun için Kahramanmaraş'ta 7'den yüksek deprem riski ile sürekli karşı karşıyayız. Belki de Türkiye'nin en riskli yerlerinin başındayız."

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise Türkiye'nin fay hattı üzerine olması nedeniyle ciddi bir deprem ülkesi olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin sık sık deprem yaşadığını belirten Kocatepe, "İlimiz de depremle yakından ilgili. Bugün kendi durumumuzu masaya yatırıyoruz. Allah göstermesin bir afette ne gibi sıkıntılar yaşanabilir düşüncesiyle depreme hazırlık anlamında ne yapabiliriz bunu tartışacağız. Arkadaşlarımızın düşüncelerini de alarak önümüzdeki dönem için de kendimize yol haritası çıkartacağız" diye konuştu.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da konuşmasında, özellikle 1999 yılında çıkan deprem yönetmeliğini titiz bir şekilde uyguladıklarını ifade etti. O tarihten bu yana kaçak inşaata göz yummadıklarını söyleyen Poyraz, "Bu bizim kırmızı çizgimiz. Ancak sadece bize veya bir başka kuruma görev düşmüyor. Herkes bunu kendi işi bilecek. Hiçbir kurum yalnız üzerinden kalkamaz. Biz depremin merkezindeyiz dolayısıyla karınca mesafesi kadar yol alırsak bu da önemlidir" dedi.  (Haber Merkezi)

İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorumunuz (Zorunlu)
Ad-Soyad: (Zorunlu) E-Posta Adresi: (Zorunlu) Başlık: (Opsiyonel)