Türkoğlu OSB'de Altyapı inşaatı temeli atıldı

Türkoğlu OSB'de Altyapı inşaatı temeli atıldı

Türkoğlu’na bağlı Ceceli köyü yakınlarında kurulacak olan Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) altyapı inşaatının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Güncellemee: 7 Ekim 2013 - 12:00

Türkoğlu’nun Ceceli köyü yakınlarında kurulacak olan ve kamulaştırması büyük oranda tamamlanan Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) altyapı inşaatının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Kemal Karaküçük te yaptığı konuşmada; Organize Sanayi Bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlayarak; çarpık kentleşmeyi önlemek, tarım arazilerini korumak, çevre sorunlarına ortak çözümler üretmek, sanayi alanında işbirliği ortamını güçlendirmek bakımından çok önemli bir kamu yatırımıdır.

Bu itibarla, Türkoğlu OSB, bölgenin sürdürülebilir kalkınmayı sağlaması bakımından oldukça stratejik bir konuma sahiptir. 110 hektar toplam alana sahip bu bölge 36 parselden oluşmakta, bunun 29 parsele denk gelen 80 hektarı sanayi parseli olarak yatırımcıların hizmetine sunulacaktır.

Tam kapasitede 5 bin kişilik istihdama ulaşacak olan Türkoğlu OSB bölgede işsizliğin azaltılmasına ve sosyal kalkınmasına çok önemli katkı sağlayarak sosyal dokuyu değiştirecektir.

Kahramanmaraş’ın 2023 vizyonunda; 10 milyar dolar yatırım yaparak; 10 milyar dolar sanayi cirosu ve 5 milyar dolar ihracat hedefi ancak yatırımcılarımıza iyi bir altyapı ve üretim zemini oluşturmakla gerçekleşebilir.

Bu nedenle, Türkoğlu OSB Kahramanmaraş’ın 2023 Vizyonunda çok önemli bir yere sahiptir.

Bu itibarla, projeyi destekleyen Sayın Valimize, İlimiz milletvekillerine ve özellikle bu işi başından beri büyük bir inançla takip eden Türkoğlu Belediye Başkanı Sayın Mustafa Taşhan’a, sanayiciler olarak gönülden teşekkür ediyoruz. 

Değerli konuklar; Türkiye’nin en çok sanayi elektriği tüketen illeri arasında 11. sırada yer alan Kahramanmaraş’ın kişi başına düşen OSB alanları bakımından 53. sırada yer alması; ilimizde bu yatırımların ne kadar önemli ve acil olduğunu ortaya koymaktadır. Tomsuklu OSB ile birlikte bin hektarın üzerine çıkarak Kahramanmaraş sıralamada 43. sıraya yerleşecektir.   

Bu itibarla, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak çalışmalarını sürdürdüğümüz ve Kahramanmaraş’ın sürdürülebilir ekonomik kalkınma stratejisi kapsamında geliştirilen Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesinde somut çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır.

 Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesi 1. Etap Projemiz kapsamında Temmuz ayında Kahramanmaraş’a gelen yer seçimi komisyonunun inceleme ve görüşmelerinden sonra ÇED süreci başlatılmış, geçtiğimiz hafta Gözlemsel Zemin Etüdü çalışmaları yapılmıştır.

532 hektar alana sahip Tomsuklu OSB, sanayi tesisleri, ticaret ve fuar merkeziyle; bölgenin cazibe merkezi haline gelecek, Türkiye’nin önde gelen üretim merkezlerinden birisi olacaktır. ÇED süreci devam eden bu proje kapsamında 2014 yılında arsa tahsislerinin başlayacağı müjdesini de buradan vermek istiyorum.

Bu projeler, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin yaşanabilirlik açısından en avantajlı şehirlerinden birisi haline gelmesini sağlayacaktır. Girişimcilik ruhu ile sanayi kültürü sayesinde kentin ekonomik ve sosyal dokusu değişecektir” dedi.

Törende daha sonra temsili olarak kurdele kesildi.

Temel atma törenine; Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, milletvekilleri Mehmet Sağlam, Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç ve Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Türkoğlu Kaymakamı Serdar Kartal, Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İl Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan, Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Kemal Karaküçük, KATSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, sanayiciler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

“5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

İlçenin AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Taşhan, törende yaptığı konuşmada, “Altyapı inşaatı için yapılan ihale sonucu çalışmalar yüklenici firmaya verilerek, ilk temel atma töreniyle hız kazanarak hayata geçirilecektir."

Taşhan, bölge faaliyete geçtiğinde yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirterek şunları söyledi: “Bu gün bu mutlu günümüze bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum; hepinize hoş geldiniz diyorum. Konuşmamın başında bu organize sanayimize emeği geçen başta geçmişteki valilerimiz ve bürokratlarımıza ve bizim her zaman yanımızda olan yalnız bırakmayan bir önceki dönem ve bu dönem sayın milletvekillerimize, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığının çok değerli bürokratlarına ve böyle bir organize sanayinin başlangıcını başlatacağımız zaman bizimle aynı heyecanı duyan ve yatırımcı olmak isteyen sanayicilerimize ve önceki dönem müteşebbis ve bu dönem müteşebbis yönetim kurulu üyelerimize hassaten burada emeği geçen Türkoğlu belediye personeline, destekleriyle bizi yalnız bırakmayan Türkoğlu halkına çok teşekkür ediyorum.

2004 yılında göreve geldiğimizde 1 tane asgari ücretli işçi için 40 kapıya 40 değnek vurur haldeydik. Bunu görünce bölgemizde bir organize sanayinin olmasının hem bölgemiz açısında hem Kahramanmaraş hem Türkiye  açısında iyi olacağını o zamanki meclis üyelerimizle birlikte karar verdik ve başladık. Bu zorlu yolda gerçekten bize çok yardım eden değerli kardeşlerimiz oldu ve bugün birazdan alt yapı inşaatının temelini atacağımız organize sanayi artık Türkoğlu’nda, Kahramanmaraş’ta ve Türkiye’de işsizlik sorununu bir nebze olsun çözebilecek imkanlar sunabilecek bir hale geldi hamdolsun.

Bugün artık  Türkoğlu’nda Kahramanmaraş ta olduğu gibi siz çok değerli sanayicilerimiz sayesinde işsizlik sorunu yok. Biz şimdiden önümüzdeki 5 yılda Türkoğlu’nda yapılan bu organize sanayiye lojistik merkezi devlet demir yollarına ve yine bölgemizde büyük bir yatırımı olan Kipaş Kağıt’ta 5 yılda 5 bin istihdama ihtiyacımız olacak. Bu da gösteriyor ki; aile ve çocuklarıyla birlikte şu an 70 bin olan Türkoğlu’nun nüfusu 90 binlere belki de 100 binlere dayanacak bu gurur verici sevindirici olay. Bunlar sizlerin sayesinde oldu. Allah mahcup etmesin ve Allah utandırmasın. Önümüzdeki dönemde bu organize sanayi bölgesi sayesinde ve diğer yatırımlar sayesinde Türkoğlu Kahramanmaraş’ın en hızlı büyüyen ilçesi olacaktır. Başbakanımızın marka iller söylemine inşallah bizler de marka ilçeler söylemiyle katkıda bulunacağız. Burası sadece Türkoğlu Belediyesi’nin ve Türkoğlu halkının gayretleriyle değil siz değerli sanayicilerimizin katkılarıyla yapıldı. Ben burayı bu hale getirirken arkadaşlarımızla beraber bir çok olaylar yaşadık. Onlardan bir tanesini anlatmak istiyorum. Sanayi bölgesi kararı aldığımızda o zamanki valiliğimiz Toprak Kurulu’nda karar çıkardığında burası sanayi bölgesi olmuştu. Bir yandan da o zaman ki Sanayi Bakanlığı şimdiki Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı’na sürekli gidip geliyor; burasının organize sanayi olması için uğraşıyorduk. Ama bir türlü ilimizdeki yüzde 70 organize sanayi doluluk oranından dolayı bunu gerçekleştiremiyorduk. En sonunda burası sanayi bölgesi ilan edildikten sonra aramızda şu diyalog geçti; Sayın genel müdürüm; biz Türkoğlu’da sanayi bölgesini ilan ettik, bundan sonra orayı organize sanayi yapıp yapmamak sizin elinizde, eğer organize sanayi olursa sanayicimiz daha düzenli bir yatırıma kavuşur, sanayicimiz kazanır Türkiye kazanır. Ama organize sanayi olmazsa ben diyorum ki yine sanayicimiz sanayi yapar belki yavaş olur bu da Türkiye’nin kazanmasına geç neden olur. Bundan sonra ister yapın ister yapmayın gibi bir diyalog geçti. Ve neticede o zamanki genel müdürümüz (haklı söylüyorsun) dedi. Ve arkasından yüzde 70 doluluk sorununu çözdük. Burası 2009’da tüzel kişiliğini kazanmış oldu.

Türkiye de biz 262’nci sanayiyiz. Bir çok organize sanayilerin geçmişleri ve hikayeleri var. Uzun yıllara dayanan Türkoğlu Organize Sanayi’de 2009’dan 2013’e kadar geçen yaklaşık 4 yıl içerisinde 5’nci yılında temelini atıyoruz. Ve yine bütün sanayicilerimiz hazır durumda. Yani bu temeli attıktan sonra resmen onlar da yatırıma başlayacaklar; böylece 2014 yılı içerisinde fiilen de yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış olacağız. İlimiz içerisindeki yüzde 70 doluluk oranı yani Tomsuklu için de gereken organize sanayi doluluk oranını da yakalamış olacağız. Gerçekten yatırım programına alınırken de diğer aşamalarında da bir takım sıkıntılarımız oldu. Bir tanesi de yatırım programında da yüzde 70 doluluk oranı sıkıntısı gündeme getirildiği zaman o zaman 2011 seçimleri olmuştu. Ak parti Grup Başkanvekilimiz sayın Mahir Ünal bey o zaman genel müdürümüzü bu konuda arayıp arkasından desteğiyle başbakanlık acil destek yatırım fonundan buranın yatırım programına teklifi yapılarak programa alındı ve böylece 2011 yılında burası alt yapı programına alındı. Bugün de hep beraber temelini atıyoruz. Allah hayırlı etsin.” (KAHRAMANMARAŞ’TA BUGÜN)

İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorumunuz (Zorunlu)
Ad-Soyad: (Zorunlu) E-Posta Adresi: (Zorunlu) Başlık: (Opsiyonel)